معرفی دستگاه تزریق پلاستیک

معرفی دستگاه تزریق پلاستیک تمام اتوماتیک

دستگاه تزریق تمام اتوماتیک از بهترین دستگاه های این صنعت میباشد چرا که دارای کیفیت بالایی بوده و قابلیت ها و مزایای آن حتی با برندهای خارجی برابری میکند.

دستگاه تزریق ۲۰۰ تن

این دستگاه و دستگاه تزریق پلاستیک ۲۲۰ تن برای تولید قطعاتی که وزن آنها حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم میباشد مورد استفاده قرار میگیرد. البته ذکر این نکته لازم است که این اعداد تقریبی بوده و تعیین تناژ مناسب دستگاه، به ویژگی های محصول تولیدی بستگی دارد.

دستگاه تزریق پلاستیک ۲۵۰ تن

مشخصات فنی دستگاه تزریق پلاستیک ۲۵۰ تن تفاوت آنچنانی با دستگاه تزریق ۲۲۰ تن ندارد و قیمت فروش این دو دستگاه نیز تقریبا یکسان است اما از آنجا که فاصله بین میله های راهنما در دستگاه تزریق ۲۵۰ تن کمی بزرگتر از دستگاه تزریق ۲۲۰ میباشد، لذا برای تولید برخی قطعات پلاستیکی خاص بهتر است که از این دستگاه استفاده شود.

دستگاه تزریق پلاستیک ۳۰۰ تن

از آنجا که واحد تزریق دستگاه تزریق پلاستیک ۳۰۰تن و یا دستگاه تزریق ۳۲۰ تن بالا میباشد و فاصله بین میله های راهنمای آنها مناسب میباشد، لذا این دستگاه ها برای تولید بسیاری از قطعات پلاستیکی از جمله سبد میوه،گلدان پلاستیکی و سطل مورد استفاده قرار میگیرند.

اغلب مشتریان از دستگاه تزریق ۳۲۰ تن برای تولید انواع سبد میوه ۱۱،۱۲،۱۴،۱۸ کیلوگرمی استفاده میکنند.البته این نکته را باید در نظر داشت که هر چه حجم سبد بیشترباشد سرعت تولید آن توسط دستگاه کاهش میابد.

دستگاه تزریق پلاستیک ۳۵۰ تن

ظرفیت تزریق دستگاه تزریق ۳۵۰ تن و دستگاه تزریق ۳۶۰ تن چیزی در حدود ۱۰۰۰تا۱۵۰۰ گرم میباشد. فاصله بین میله های راهنمای آن نیز به گونه ایست که میتوان با استفاده از این دستگاه، قطعات پلاستیکی زیادی را تولید نمود.

از جمله مهم ترین کاربردهای دستگاه تزریق پلاستیک ۳۵۰ تن ، تولید سبد میوه میباشد. با استفاده از دستگاه تزریق ۳۵۰ تن میتوان سبدهای میوه تا سایز ۱۸ و ۲۰ کیلویی را تولید کرد.

دستگاه تزریق ۳۸۰ تن

میتوان با قطعیت گفت که دستگاه تزریق پلاستیک ۳۸۰ تن از مهم ترین و پرکاربردترین دستگاه های تزریق در جهان میباشد. در واقع رنج تناژ بین ۳۸۰ تا ۴۲۰ تن  برای دستگاه تزریق پلاستیک ایرانی به معنی ظرفیت تزریق ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ گرمی میباشد، لذا تولیدکننده ای که از این رنج تناژ دستگاه برای تولیدات خود استفاده میکند میتواند از طریق آن طیف وسیعی از محصولات پلاستیکی را تولید کند.

دستگاه تزریق ۵۰۰ تن

دستگاه تزریق با تناژ ۵۰۰ تن تقریبا ظرفیت تزریق ۲۸۰۰ گرمی دارد  از این رو با استفاده از دستگاه تزریق ۵۰۰ تن میتوان انواع سبدهای میوه در سایزهای بزرگ از جمله سبد میوه ۱۸ ،۲۰ و ۲۵ کیلوگرمی را تولید کرد.

تکنولوژی تزریق پلاستیک

تکنولوژی تزریق پلاستیک

تکنولوژی تزریق پلاستیک برای تولید انبوه قطعات پلاستیکی یکسان با خطای پایین استفاده میشود.

در تزریق پلاستیک ابتدا گرانول های پلیمر ذوب می شوند و سپس تحت فشار به درون یک قالب تزریق می شوند. پلاستیک مایع درون قالب خنک شده و جامد می شود.

مواد اولیه تزریق پلاستیک پلیمرهای ترموپلاستیکی هستند که قابلیت رنگ آمیزی و پر شدن توسط افزودنی های دیگر را دارند.

تقریبا همه قطعات پلاستیکی که به طور روزمره از آنها استفاده می کنیم با استفاده از تکنولوژی تزریق پلاستیک ساخته شده اند و از قطعات خودرو و محفظه دستگاه های الکترونیکی گرفته تا لوازم آشپزخانه.

دلیل محبوبیت و استفاده گسترده از تزریق پلاستیک، هزینه بسیار پایین ساخت هر قطعه در تیراژهای بالا است.

تکنولوژی تزریق پلاستیک

تزریق پلاستیک تکرار پذیری بالا را در کنار آزادی بالای طراحی ارایه می کند. محدودیت های اصلی تزریق پلاستیک از نوع اقتصادی هستند. چون با اینکه تولید با استفاده از تزریق پلاستیک در تیراژ بالا بسیار به صرفه است، اما در مقابل سرمایه اولیه به نسبت بالایی برای شروع پروسه لازم است.

از دیگر محدودیت های تزریق پلاستیک زمان نسبتا بالای رسیدن از طرح به تولید قطعه است.

در مقاله زیر به طور دقیق تر به مکانیک تکنولوژی تزریق پلاستیک وارد می شویم، تاثیر این طرز کار روی هزینه های ساخت با این تکنولوژی را بررسی می کنیم و قابلیت های و محدودیت های کلیدی آن را بر می شماریم.

طرز کار تزریق پلاستیک

خدمات تزریق پلاستیک در پزشکی

خدمات تزریق پلاستیک در پزشکی

محصولات پزشکی اعم از داروها و یا دستگاهها و تجهیزات نقش حیاتی در سلامت و ایمنی بیماران دارند. بخشی از این محصولات و تجهیزات هم فلزی و برخی دیگر پلاستیکی هستند. برای تولید قطعات پلاستیکی در صنعت پزشکی از بهترین مواد اولیه استفاده می‌شود. در این رابطه نقش و کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی هم قابل انکار نیست. اما اطمینان از کیفیت هر محصول و قطعه پزشکی از فرآیند تولید تا بازرسی نهایی هم ضرورت دارد. به همین دلیل همکاری با یک تولیدکننده قطعات و تجهیزات پزشکی با تاکید بر کیفیت آن محصول ضروری است. برای آشنایی بیشتر با نقش تزریق پلاستیک در پزشکی و نحوه تولید این محصولات با ما همراه باشید.

خدمات تزریق پلاستیک در پزشکی

کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی

امروزه راههای آسان و زیادی برای تولید محصولات پزشکی وجود دارد. از سوی دیگر قطعات پلاستیکی هم جایگزین تجهیزات فلزی شده‌اند تا امر درمان را در این صنعت آسان‌تر کنند. در شرکت‌های تولید محصولات پلاستیکی، خدمات تولید و تزریق پلاستیک در پزشکی این امکان را فراهم کرده است تا محصولات و قطعات مورد نیاز در این صنعت به بهترین شکل تولید شوند.

از سوی دیگر تجهیزات قالب‌گیری و تزریق پلاستیک هم با استانداردهای روز دنیا همراه شده‌اند تا بهترین محصولات پزشکی و دارویی را تولید کنند.

کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی باعث شده است تا روشی مقرون به صرفه و کارآمد جایگزین قطعات فلزی گذشته شود. از سوی دیگر کیفیت و دقت تولید این محصولات نیز بالا رفته است.

از تزریق پلاستیک برای تولید قطعات و تجهیزات پزشکی گرفته تا ابزارهای آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

خدمات تزریق پلاستیک

خدمات تزریق پلاستیک در شرکت امیران پلاست پیشرو

ما در شرکت امیران پلاست پیشرو، خدمات تزریق پلاستیک از 60 تن الی 3200 تن را ارائه میدهیم.

مشتریان ما میتوانند از خدمات ارائه مشاوره تولید و ساخت قطعات پلاستیکی بهره مند شوند.

خدمات تزریق پلاستیک

شرکت امیران پلاست پیشرو با دارا بودن بیش از 70 دستگاه تزریق پلاستیک و بهره مندی از تولید دانش بنیان توانسته است به شرکت های مختلفی نظیر: امرسان – دیپوینت – سام – اسنوا – فراکام – صنام – بیت پرداز – محیط آرا – صنایع جودکی – سما طب – مادو – مهرکام پارس و.. خدمات تزریق پلاستیک با تناژهای مختلف ارائه نماید.

این شرکت با حضور بیش از 200 نفر پرسنل در بخش های تولید، برنامه ریزی، انبار، تعمیر ونگهداری(نت)، طراحی، مهندسی مواد، کنترل کیفیت، قالب سازی، مالی، بازرگانی، منابع انسانی و انفورماتیک آماده ارائه خدمات و راهکارهای تولید قطعات پلاستیکی میباشد.

خدمات تزریق پلاستیک

عواملی چون کیفیت، قیمت رقابتی، تحویل به موقع، بهبود مستمر و توسعه پایدار، مسیر این شرکت را با شرکت های نامی کشور هموار نموده است.

امیران پلاست در کنار روند رو به رشد خود موفق به اخذ گواهینامه های سیستم مدیریت کیفی    ISO9001 : 2015 ,  IATF16949 : 2016    گردیده است.

این شرکت همواره در مسیر توسعه دانش و تخصص فنی همسو با پیشرفت های روز دنیا، اقدام به هوشمندسازی خط تولید نموده است.

خط تولید هوشمند

هوشمندسازی خط تولید

تعریف هوشمندسازی خط تولید و اهمیت آن در صنایع

هوشمندسازی در واقع به این معناست که از تکنولوژی‌ها و ابزارهای جدید در راستای بهبود فرایندهای مختلف استفاده شود.

امروزه تکنولوژی‌‌های مختلف هوشمند که در حوزه‌های مختلفی مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و همزاد دیجیتال و … وجود دارند، می‌توانند عملیات مختلف را در صنایع خودکارسازی کرده و عملکرد بهتری را به همراه داشته باشند.

کاربردها

از جمله مهم‌ترین کاربردهای هوشمندسازی می‌توان به ایجاد خط تولید هوشمند اشاره کرد که فرایند تولید را بهینه می‌کند. هوشمند سازی نه‌تنها عملکرد را بهینه می‌کند؛ بلکه به کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه‌ها، ارتقا سطح زندگی، شتاب بخشیدن به اجرای دقیق عملیات و … کمک شایانی خواهد کرد.

مزایای هوشمندسازی خط تولید

خط تولید هوشمند می‌تواند از جهات مختلف برای صنعت تولید و کارخانه‌ها مفید باشد. از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حل سریع‌تر مشکلات خط تولید: زمانی که از تجهیزات هوشمند در خط تولید استفاده می‌شود، باعث خواهد شد تا روند تشخیص و حل مشکلات با سرعت بالاتری انجام شود. سنسورهایی که در خط تولید استفاده می‌شوند، می‌توانند با سرعت بالایی مشکلات را شناسایی کرده و آن‌ها را برطرف کنند.
  • گزارش‌گیری راحت‌تر در خط تولید: مزیت بسیار مهم دیگر هوشمند سازی خط تولید این است که گزارش‌گیری از روند تولید سریع‌تر و با دقت بالاتری انجام خواهد شد. این مسئله می‌تواند اطلاعات خوبی را در خصوص روند تولید ارائه داده و از طرفی دیگر باعث دست یافتن به بینشی کامل درباره روند تولید خواهد شد.
  • امنیت بیشتر خط تولید: با توجه به تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی که در خط تولید استفاده می‌شوند می‌توان انتظار داشت که امنیت خط تولید افزایش پیدا کند. افزایش امنیت خط تولید به این معناست که دیگر نیازی به نگران بودن درباره امنیت کارکنان و نیروی انسانی وجود ندارد؛ چراکه در صورت بروز هرگونه خطری سیستم‌های هشداردهنده هشدارهای لازم را ارائه می‌دهند.

هوشمندسازی خط تولید

  • بهبود کیفیت محصولات: ازآنجایی‌که تکنولوژی‌های هوشمند دقت بالایی دارند، معمولاً می‌توان انتظار داشت که کیفیت محصولات تولیدی افزایش پیدا کند. کنترل دقیق مواد اولیه، دقت بالاتر تجهیزات هوشمند نسبت به نیروی انسانی، کنترل روند تولید و … همگی از جمله عواملی هستند که روی کیفیت محصولات در خط تولید هوشمند تأثیرگذار هستند.
  • اطمینان نسبت به زمان تحویل: زمان تحویل محصولات در یک کارخانه از اهمیت زیادی برخوردار است. با هوشمندسازی عملیات خط تولید می‌توان تا حد زیادی نسبت به تحویل به‌موقع محصولات اطمینان حاصل کرد. این مسئله در زنجیره تأمین نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • کاهش خطاهای انسانی: یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از تجهیزات هوشمند در خط تولید کارخانه‌ها این است که می‌توان خطای انسانی را در فرایند تولید تا حد زیادی کاهش داد.
  • افزایش کارایی مصرف انرژی: مصرف انرژی در کارخانه‌ها بسیار مهم است؛ چراکه اگر مصرف انرژی بالا باشد می‌تواند هزینه زیادی را برای یک کارخانه و خط تولید به وجود آورد. با استفاده از تجهیزات هوشمند مصرف انرژی را نیز می‌توان مدیریت کرد. در صورت تمایل به داشتن اطلاعات بیشتر درباره مفهوم کارخانه هوشمند، پیشنهاد می‌شود مقاله اینفورتک در این زمینه را مطالعه کنید.

ما در شرکت امیران پلاست پیشرو از سال 1401 شروع به هوشمندسازی خط تولید کردیم و راندمان تولید را افزایش دادیم.

 

تزریق پلاستیک امیران

تزریق پلاستیک امیران

تزریق پلاستیک امیران

با توجه به رشد شرکت ها و کارگاه های تزریق پلاستیک میتوان از خدمات شرکت ما استفاده کرد. در صورتی که سفارش ساخت قطعات پلاستیک پرتعداد و با تیراژ بالا باشد باید به کارخانه تزریق پلاستیک امیران مراجعه کرد.

در کارخانه ما انواع ماشین آلات تزریق پلاستیک با قدرت ها و ظرفیت های مختلف وجود دارد. و میتوان توسط این دستگاه های تزریق پلاستیک به راحتی انواع قطعات و بخش های پلاستیکی مورد نیاز را تولید کرد.

تزریق پلاستیک امیران

فرقی نمیکند که قطعه پلاستیکی مورد نیاز شما بخشی از بدنه یک خودرو باشد یا از قطعات کابین داخلی هواپیما باشد. بدنه یک وسیله الکترونیکی باشد یا یک وسیله نگه‌داری داروی پزشکی. شما به راحتی می توانید با مراجعه به کارخانه تزریق پلاستیک امیران نسبت به تولید هر یک از این قطعات اقدام نمایید. تفاوت ما با کارگاه های تزریق پلاستیک در این است که انواع ماشین آلات مختلف وجود دارند. و می توانیم به راحتی نسبت به تولید و تهیه قطعه مورد نظر شما خدمات تزریق پلاستیک را ارائه دهیم.

مواد تزریق پلاستیک

مواد تزریق پلاستیک

از جمله اصلی‌ترین مزیتی که روش تزریق پلاستیک دارد این است که می‌توان از مواد تزریق پلاستیک زیادی برای این منظور استفاده کرد. تقریبا می‌توان گفت تمامی مواد که در زیرمجموعه ترموپلاستیک‌ها هستند را می‌توان برای این هدف استفاده کرد. از جمله رایج‌ترین مواد اولیه تزریق پلاستیک را در ادامه جمع‌آوری کرده‌ایم.

ABS

ABSها یکی از رایج‌ترین ترموپلاستیک‌ها هستند. آنچه باعث شده است تا مهندسان این مواد تزریق پلاستیک را انتخاب کنند، مقاومت و استحکام بالای قطعاتی هستند که توسط آن‌ها تولید می‌شوند. همچنین تهیه‌ی ABS هزینه زیادی ندارد.

اگر قرار است قطعه تولید شده در معرض انواع حلال‌ها قرار بگیرد، استفاده از این ترموپلاستیک‌ها پیشنهاد نمی‌شود.

Nylon

در بازار امروزی Nylonها برای ساخت چرخ‌دنده‌ها و وسایل مربوط به اتومبیل‌ها استفاده می‌شوند. این مواد مزیت‌های بسیار زیادی از جمله استحکام و مقاومت شیمیایی بالا دارند. همچنین در برابر رطوبت قدرت جذب بسیار خوبی دارند.

HDPE

یکی دیگر از ترموپلاستیک‌هایی که در تزریق پلاستیک استفاده می‌شوند مواد HDPE هستند. این مواد با توجه به ویژگی‌هایی مثل توانایی در ساخت قطعات ظریف و مقاومت بالا در برابر ضربه که دارند در حوزه‌ی ساخت قطعات پزشکی و محصولات مصرفی استفاده می‌شوند. تنها ایرادی که می‌توان به HDPE نسبت داد استحکام پایین آن‌ها است.

DELRIN

از جمله دیگر مواد اولیه تزریق پلاستیک DELRIN است. انجام تزریق پلاستیک توسط این مواد کمی دشوار است. زیرا احتمال زیادی برای تاب برداشتن در حین تزریق دارند. اما از طرفی دیگر آنچه باعث محبوبیت این مواد شده است استحکام ، سختی بالا و ویژگی خود روان کنندگی آن است.

مواد تزریق پلاستیک

POLYCARBONATE

معمولا چراغ خودروها و بسیاری از محصولات مصرفی با استفاده از POLYCARBONATE ها تولید می‌شوند. عیب این مواد در قابلیت ترک برداشتن آن‌ها در اثر فشار یا ضربه است. اما مزیت‌هایی مثل مقاومت در برابر ضربه و گرما آن‌ها را محبوب کرده است.

ABS/PC

یکی دیگر از مواد اولیه تزریق پلاستیک ترکیبی از دو ماده ABS و POLYCARBONATE است. این ترکیب در برابر ضربه و گرما مقاومت بالایی دارد. همچنین دارای سختی بالایی هستند. تنها ایراد اصلی این مواد آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر حلال‌ها است.

PEI

PEI یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین مورد استفاده در روش تزریق پلاستیک می‌باشند. اما هزینه‌ی بسیار بالایی که دارند کمی مشکل ساز است. این مواد در برابر آتش و گرما بسیار مقاوم‌اند. قطعاتی که از جنس PEI ساخته می‌شوند طول عمر بسیار بالایی خواهند داشت.

PEEK

این مواد خواص مکانیکی و مقاوت در برابر مواد شیمیایی بسیار بالایی دارند. همچنین قطعات ساخته شده در این روش طول عمر زیادی دارند. تنها ایراد این مواد در هزینه‌ی بسیار بالای آن‌ها است.

Polystyrene

تهیه این مواد اولیه هزینه بسیار کمی دارند. مسلما کیفیت و خواص مکانیکی بسیار پایینی نیز دارند. از این رو بیشتر برای مصارف غیر حرفه‌ای استفاده می‌شوند.

Polypropylene

این یکی از بد قلق‌ترین مواد اولیه تزریق پلاستیک به حساب می‌آیند. چرا که خطای بالایی در حین ساخت خواهند داشت. ولی از طرفی دیگر مقاومت شیمیایی و رطوبتی خوبی از خود نشان می‌دهند.

تبدیل پلاستیک به سوخت ممکن شد!

رومیت نوشت: پژوهشگران روش جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند مخلوطی از چند نوع پلاستیک را به ماده اولیه مفیدی تبدیل کند و سپس آن را برای تولید سوخت یا پلاستیک به‌کار ببرد.

ما معمولاً کل پلاستیک‌ها را در یک گروه قرار می‌دهیم، اما همان‌طور که احتمالاً هنگام تلاش برای انداختن مواد قابل بازیافت در سطل بازیافت متوجه شده‌اید، بطری‌های آب، قوطی‌های شیر، کارتن‌های تخم‌مرغ و کارت‌های اعتباری درواقع از مواد مختلفی ساخته شده‌اند. وقتی آن‌ها به مرکز بازیافت می‌رسند، پلاستیک باید جدا شود. این فرایند می‌تواند کند و پرهزینه باشد و درنهایت انواع مواد قابل بازیافت و مقدار بازیافت را محدود کند.

اکنون پژوهشگران فرایند جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند مخلوطی از چند نوع پلاستیک را به پروپان تبدیل کند که واحد ساختمانی شیمیایی ساده‌ای است که می‌تواند به‌عنوان سوخت مصرف شود یا به پلاستیک جدید یا محصولات دیگر تبدیل شود. علت کارآمد بودن این فرایند آن است که اگرچه شیمی دقیق آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد، بسیاری از پلاستیک‌ها دستور ساخت اولیه مشابهی دارند: آن‌ها از زنجیره‌های طولانی از عمدتاً کربن و هیدروژن ساخته شده‌اند.

همراه با سیاست‌ها و محافظت‌های زیست‌محیطی، مهندسی مجدد بازیافت می‌تواند به پیشگیری از برخی از بدترین آسیب‌های ناشی از پلاستیک‌ها کمک کند.

سالانه بیش از ۴۰۰ میلیون تن پلاستیک در سراسر جهان تولید می‌شود. از این مقدار، کمتر از ۱۰ درصد بازیافت می‌شود، حدود ۳۰ درصد از آن برای مدتی درحال استفاده باقی می‌ماند و بقیه یا به محل‌های دفن ضایعات یا به محیط زیست راه پیدا می‌کنند یا سوزانده می‌شوند.

پلاستیک‌ها همچنین یکی از عوامل مؤثر تغییرات اقلیمی هستند: تولید آن‌ها در سال ۲۰۱۹، ۳/۴ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای جهانی را در پی داشت. بازیافت نه‌تنها پلاستیک‌ها را از مکان‌های دفن ضایعات و اقیانوس‌ها دور نگه می‌دارد، بلکه یافتن راه‌های جدید برای تولید واحدهای ساختمانی برای پلاستیک‌ها می‌تواند به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز کمک کند. جولی رورر، پژوهشگر فوق دکتری مهندسی شیمی در مؤسسه فناوری ماساچوست و یکی از نویسندگان پژوهش اخیر می‌گوید هدف ما این است که درنهایت بتوانیم ضایعات پلاستیکی را به‌عنوان ماده اولیه ارزشمندی ببینیم.

یکی از مزیت‌های اصلی رویکرد جدیدی که رورر و همکارانش توسعه داده‌اند، این است که روی دو پلاستیک رایج کار می‌کند: پلی اتیلن و پلی پروپیلن.

مخلوطی از پلاستیک‌ها که بطری‌های و ظرف‌های شیر را می‌سازند، وارد رآکتور می‌شود و پروپان تولید می‌شود. این رویکرد گزینش‌پذیری بالایی دارد و پروپان حدود ۸۰ درصد از گازهای محصول نهایی را تشکیل می‌دهد. رورر می‌گوید: «واقعاً هیجان‌انگیز است، زیرا گامی به سوی ایده‌ی چرخه‌ای بودن است.»

در فرایند رورر و همکارانش، برای کاهش انرژی موردنیاز برای تجزیه پلاستیک از کاتالیزوری با دو مؤلفه استفاده می‌شود: کبالت و ماده متخلخل شن‌مانندی به نام زئولیت. پژوهشگران هنوز دقیقاً از نحوه عملکرد این ترکیب اطمینان ندارند، اما رورر می‌گوید احتمالاً گزینش‌پذیری حاصل منافذ موجود در زئولیت است که محل واکنش زنجیره‌های مولکولی بلند در پلاستیک را محدود می‌کند، درحالی‌که کبالت از غیرفعال شدن زئولیت ممانعت می‌کند.

این فرایند هنوز تا آماده شدن برای استفاده صنعتی فاصله دارد. درحال‌حاضر، واکنش در مقیاس کوچکی انجام می‌شود و برای اینکه اقتصادی باشد، نیاز است که مستمر باشد.

پژوهشگران همچنین درحال بررسی موادی هستند که باید استفاده کنند. کبالت نسبت‌به کاتالیزورهای دیگری که آن‌ها آزمایش کرده‌اند مانند روتنیوم و پلاتین رایج‌تر و ارزن‌تر است، اما هنوز به‌دنبال گزینه‌های بهتری هستند. رورر می‌گوید درک بهتر نحوه عملکرد کاتالیزورها می‌تواند به آن‌ها اجازه دهد تا کبالت را با کاتالیزورهای ارزان‌تر و فراوان‌تری جایگزین کنند. رورر می‌گوید هدف نهایی سیستم بازیافت پلاستیک کاملاً مخلوط است و این چارچوب دور از ذهن نیست.

منبع: https://www.khabaronline.ir/

فناوری تزریق پلاستیک

فناوری تزریق پلاستیک

تزریق پلاستیک چیست؟

تزریق پلاستیک فرایند قالب گیری تزریقی شناخته شده ای برای تولید قطعات پلاستیکی در حجم زیاد است که معمولاً در فرایندهای تولید انبوه که از یک قطعه هزاران یا حتی میلیون ها بار به طور متوالی ساخته می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

فناوری تزریق پلاستیک

مزیت اصلی تزریق پلاستیک، توانایی مقیاس پذیری تولید به صورت انبوه است. پس از پرداخت هزینه های اولیه، قیمت هر واحد در طول تولید به روش قالب تزریق پلاستیک بسیار کم خواهد بود. همچنین با تولید قطعات بیشتر، قیمت به شدت کاهش می یابد. مزایای دیگر این فناوری در ادامه آورده شده است.

فناوری تزریق پلاستیک

فناوری تزریق پلاستیک نسبت به فرآیندهای تولید دیگر مانند ماشینکاری CNC که درصد قابل توجهی از یک بلوک یا ورق پلاستیکی را حذف می کند، ضایعات کمتری تولید می کند. با این حال، این ویژگی در مقایسه با فرآیندهای ساخت افزایشی مانند  پرینت سه بعدی که دارای درصد ضایعات پایین تری هستند، یک نقطه ضعف محسوب می شود. توجه داشته باشید زباله های پلاستیکی در روش تزریق پلاستیک معمولاً از چهار مورد حاصل می شوند گلوگاه ها، راه گاه ها، محل گلویی و هر ماده سرریز شده که از حفره قطعه نشت کند (حالتی که “پلیسه تزریق پلاستیک” نامیده می شود).

گلوگاه کانالی است که پلاستیک مذاب را از نازل دستگاه تزریق پلاستیک به نقطه ورودی کل ابزار قالب تزریق پلاستیک هدایت می کند که یک بخش جدا از ابزار قالب است. راه گاه به یک سیستم شامل کانالها گفته می شود که به طور معمول در داخل یا به عنوان بخشی از ابزار قالب با گلوگاه برخورد می کند و پلاستیک مذاب را به داخل حفره های قطعه درون ابزار قالب هدایت می کند. راه گاه ها به دو دسته اصلی گرم و سرد تقسیم می شوند.

گلویی بخشی از کانال بعد از راه گاه است که مستقیماً به داخل حفره قطعه می رود. بعد از یک چرخه تزریق پلاستیک (به طور معمول فقط چند ثانیه) ، کل پلاستیک مذاب خنک می شود و پلاستیک جامد را در گلوگاه ها، راه گاه ها، گلویی، حفره های قطعه و همچنین کمی پلاستیک سرریز شده در لبه های قطعات (پلیسه) بر جای می گذارد.

فناوری تزریق پلاستیک و پلیسه

ماده ترموست، مانند رزین اپوکسی که در صورت قرار گرفتن در معرض هوا یا حرارت پخته می شود. ماده ای است که در صورت تلاش برای ذوب شدن پس از پخت می سوزند. در مقابل، ماده ترموپلاستیک ماده ای پلاستیکی است که می تواند ذوب، خنک و جامد شود. سپس دوباره بدون سوختن یا تجزیه حرارتی ذوب شود. مواد ترموپلاستیک می توانند بازیافت شده و مجدداً مورد استفاده قرار گیرند. بعضی اوقات این عملیات دقیقاً در کارخانه اتفاق می افتد. آنها گلوگاه ها، راه گاه ها، و هر بخش زائد دیگری را خرد می کنند. سپس آن را مجدداً به ماده اولیه ای اضافه می کنند که به داخل دستگاه تزریق پلاستیک وارد می شود. از این ماده بعنوان “re-grind” نام برده می شود.

به طور معمول، واحد کنترل کیفیت میزان مجاز قابل استفاده مجدد در فرایند را محدود می کند. زیرا برخی از خصوصیات عملکردی پلاستیک می تواند در اثر قالب گیری از بین برود. اگر یک کارخانه مقدار زیادی از این ماده داشته باشد می تواند آن را به کارخانه دیگری که به آن نیاز دارد بفروشد. به طور معمول مواد re-grind برای تولید قطعات با کیفیت کم که به ویژگی های عملکردی بالا نیاز ندارند مورد استفاده قرار می گیرد. تزریق پلاستیک فرایندی قابل تکرار است، به این معنی که قطعه دوم عملاً با قطعه اول و باقی قطعات تولیدی یکسان خواهد بود.

برگرفته از : پرینت سه بعدی

واحد پلی پروپیلن پتروشیمی

واحد پلی پروپیلن پتروشیمی

واحد پلی پروپیلن پتروشیمی

به گزارش نیپنا به نقل از روابط عمومی پتروشیمی تبریز عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی در مراسم افتتاح واحد پلی‌پروپیلن شرکت پتروشیمی تبریز اظهار کرد:

یکی از پیشران‌های اقتصادی در کشور ما صنایع پتروشیمی است که در کشور بسیار اثرگذار بوده و بخش صادرات را به خوبی انجام می‌دهد.

وی با اشاره به ویژگی‌های واحد پلی‌پروپیلن پتروشیمی تبریز،

گفت: احداث و راه‌اندازی این واحد کار فوق‌العاده سختی بود که به همت پتروشیمی تبریز انجام شد


سرمایه گذاری ۲۰ میلیون دلاری برای بهره‌برداری از واحد پلی پروپیلن پتروشیمی تبریز

واحد پلی پروپیلن پتروشیمی

در سال ۱۳۹۷ پروژه‌ای به ظرفیت ۳۰ هزار تن تولید پلی پروپیلن در سال را تعریف کند

که قرارداد اخذ لیسانس، انجام مهندسی پایه تفصیلی و تدارکات آن به‌صورت EP+C با دو شرکت چینی منعقد شد.

مدیرعامل پتروشیمی تبریز اضافه کرد: فرآیند تولید پلی‌ پروپیلن در این واحد به صورت BATCH BULK POlymerization بوده

و محصول آن پوردر پلی پروپیلن از نوع هموپلیمر و گریدهای با کاربرد تزریقی، پوشش کابل، لوله و الیاف می باشد.

وی ادامه داد: از مزایای این تکنولوژی نسبت به فرآیند پیوسته می توان به سرمایه گذاری کمتر،

عملیات بهره برداری انعاطاف پذیر و الزامات کمتر کیفیت خوراک اشاره کرد.

درفشی گفت: این واحد دارای بخش‌های عملیاتی “پیش تصفیه خوراک” ، “آماده‌سازی کاتالیست” ، “پلیمریزاسیون” ، “بازیافت گاز پروپیلن” ، “ذخیره، هموژناسیون و نقل و انتقال پودر” ­­­­­­­­و “بسته‌بندی و انبار محصول” است.

مدیرعامل پتروشیمی تبریز خاطرنشان کرد:

سرویس‌های جانبی مورد نیاز پروژه از جمله برق، آب و بخار، نیتروژن و هوای ابزار دقیق از ظرفیت موجود داخل مجتمع تامین شده است.

وی ادامه داد: در طول اجرای این پروژه ضمن ارتقای دانش فنی و توسعه و بهبود آن با اتکاء بر توانمندی مهندسین پتروشیمی تبریز از تکنیک‌های مهندسی ارزش

پلی پروپیلن که با نام اختصاری PP شناخته می‌شود، یکی از اصلی‌ترین و پرمصرف‌ترین پلیمرهای دنیا است که برای نخستن بار در دهه ۱۹۵۰ در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد. این پلیمر، بزرگترین مصرف‌کننده پروپیلن است که ابتدا از طریق پلیمریزاسیون به روش زیگلر-ناتا و با سختار n(CH۲CH(CH۳)–) تولید و در سال ۱۹۵۴ تولید آن به صورت صنعتی آغاز شد. از ابتدای تولید این پلیمر، برآورد شد که هزینه تولید پلی پروپیلن یا همان PP از پلی اتیلن یا PE کمتر است.

براساس این گزارش، پلی پروپیلن در تولید محصولات تولیدکنندگان مواد اولیه پلاستیک، محصولات تولیدکنندگان مستربچ و محصولات تولیدکنندگان گرانول پلاستیک کارآیی دارد.

منبع:http://WWW.PPNA.IR